Anne Sağlığı Konuları Neler

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Döner?

Bebek ne zaman anne karnında döner sorusu gebeliğin ilk başlarından itibaren anne adaylarının aklına gelen bir sorudur. Bu soru gebelik haftasının artış göstermesi ile daha da merak edilmektedir.

Bebeklerin baş aşağı dönmeleri genel olarak gebeliğin 20. haftasında olmaktadır. Bu pozisyonda bebeğin başı aşağıda sırt bölgesi de sol tarafta olmaktadır.

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Döner?

Söz konusu olan bu dönme olayı gerçekleştiği zaman anne adayları erken doğum ile karşılaşacaklarını düşünüp korkmaktadırlar ancak bu durum normal bir durumdur, korkulacak herhangi bir şey yoktur. Bebekler bu pozisyona yer çekiminin etkisinden dolayı geçmektedirler. Yani bebeğin başı daha ağır olduğu için baş aşağı dönmektedirler.

Baş aşağı pozisyona genel olarak 30. gebelik haftasından sonra geçildiği görülmüştür ancak 38. haftadan sonra bu pozisyonu alan bebekler de mevcuttur.

Bebeğin Anne Karnında Döndüğü Nasıl Anlaşılır?

Bebek ne zaman anne karnında döner? sorusu özellikle daha önce risk grubunda olan anne adayları tarafından merak edilmektedir çünkü bebeğin dönmesi annelere göre erken doğum işaretidir. Bu yüzden de erken doğum öyküsü olan anne adayları bu konuda biraz tedirgin olabilmektedirler.

Bebeğin anne karnında farklı pozisyonlarda olduğu bilinmektedir. Bu pozisyonları anlamak için ise leopold manevraları denilen uygulama anne adayına uygulanmaktadır. Bu uygulama ile anne adayına herhangi bir işlem uygulamadan çok pratik bir şekilde bebeğin dönüp dönmediği anlaşılabilmektedir.

Leopold manevraları ile bebeğin dönüp dönmediği anlaşıldığı gibi gebeliğin kaç haftalık olduğu, bebeğin sırtının yeri de bulunabilmektedir. Bunun dışında ise bu işlemleri doktor ultrason muayenesi ile de yapabilmektedir.

Bebeği Döndürmek İçin Yapılabilecek Yöntemler Var Mıdır?

Bebek ne zaman anne karnında döner? sorusu sık sorulan bir soru olduğu gibi bazı anne adaylarının bebekleri dönmediği için döndürmek için yapılacak yöntemleri araştırdıkları da bilinmektedir. Bu anlamda doğal birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlerin öğrenilip uygulanması halinde bebek dönebilmektedir ancak bu yöntemlerin ise yarayacağına dair kesin bir kanı yoktur.

Doğal yöntemlerin ise yaramaması halinde bazı doktorlar doğumdan hemen önce veya doğum anında bebeği döndürmeye çalışmaktadırlar ancak bu uygulama yapılırken çok dikkatli olmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu