Diyet İle ilgili Konular Neler

Diyetisyene Gitmeden Diyet Yapmak

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Feryal İlkova doğru diyet prensipleri ve beslenme ile ilgili bilgiler verdi. Obezitenin sebebinin sanılanın aksine çok fazla yemek değil, yanlış bir beslenme türünü alışkanlık haline getirilen kişiler görüldüğünü belirtmiştir. Bunun yanı psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerin çok kolay bir şekilde dile aldığından da bahsetmektedir. Hiçbir insanın kısa zamanda ve kolay kolay çok yüksek kilolara çıkmayacağını söyleyen İlkova, bazı kişilerin duygusal olan açlıklarını besinlerle bastırmaya çalıştıklarını söyler.

Garip Şeyler Öneriliyor

İlkova, gastroentologların pek fazla umursamaz tavrı yüzünden bu tarz konuların diyetisyenlerin eline kaldığını söylemektedir. Yine sözlerine ‘’ Diyet hakkında yapılması gereken metotlar bariz bellidir ancak diyetisyenler fark yaratabilmek için farklı şeyler öneriyor’’ şeklinde devam etti. İnsanlar diyetisyenlerden vazgeçip kendi kendilerini kilo vermeyi öğrenmelidirler. Bu şekilde istedikleri vücuda sahip olacaklardır. En doğru iş, kişinin doğru bilinçlendirilmesidir. Diyetisyen size yalnızca motivasyon sağlamaktadır. Önemli olan çok kısa sürelerde yüksek kilolar vermek değil, bunu hayatınıza yayarak yavaş bir şekilde kilo vermeniz olacaktır.

İlkova sözlerine ‘’ zayıflamak isteyen kişilerin bol bol yürümelerini ve düzenli beslenmeleri gerektiğini’’ de ekledi. Daha fit vücutlara sahip olabilmek için spor salonlarına yazılmanın da pek bir faydası yoktur. Bu işlemlerin hepsi kişinin kafasında bitmektedir. İnsan istediğiniz zaman bütün her şeyin üstesinden gelebilme yapısına sahip organizmadır.

Diyetisyene gitmeden diyet yapmak için yapılması gerekenler aşağıdaki şekildeki gibidir:

diyet yapmak
diyet yapmak

Kesinlikle Öğün Atlamayın

Beslenme ile ilgili en çok yapılan hata kişinin tek tip beslenmeyi tercih etmesidir. Ancak sağlık beslenme, öğün atlamamanız anlamına gelmektedir. Gereken karbonhidrat, yağ ve protein uygun bir oranda tüketilmelidir. Bir gün az yemek yiyip, ertesi gün çok daha fazla yemek yemeye kalkışmak kişide ciddi kilo sorunlarına yol açabilmektedir. Diyetlerin genel amacı aslında kilo vermek değildir. Kilo kontrolünü ele almaktır. Hayvansal gıda içerikli besinleri olabildiğince aza indirilmesi gerekmektedir.

Bol Bol Elma Tüketin

Elma, diyetlerin vazgeçilmez bir parçasıdır. Elmayı kabuğuyla birlikte yemeye özen gösterin. Çünkü elma tüketildiğinde kişinin kan şekeri geç yükselir ve geç acıkma hissi uyandırır. Elma yedikten saatler sonra açlık hissiniz ortaya çıkar. Bütün öğünlerde meyve ve sebze tüketilmesi diyet prensiplerinin olmazsa olmazlarından biridir. Ancak bazı uzmanlar sebze ve meyvenin yemekten sonra yenilmesini uygun olarak görmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu