Diyet İle ilgili Konular Neler

Kabız Olmadan Diyet Yapmak

Kabız Olmadan Diyet Yapmak, diyet yaparken her zamankinden az yememiz sonucunda vücudumuz ayak uydurmakta zorlanıyor ve bağırsak dengeleri biraz karışabiliyor. Durum böyle olunca da kabızlık gibi baş belası bir sorun ortaya çıkabiliyor.

Diyet yaparken kabızlık kilo vermeyi engeller mi? Diyet yaparken kabızlık nasıl geçer? Tarzında sorulara cevap olarak bu yazımızı hazırladık. Diyet yaparken bazı kuru gıdalar tüketmek kabızlık için çözüm olacaktır.

Kabız olmadan diyet yapmak için bazı kuru gıdalar tüketmek gereklidir. Bunları sizin için aşağıda detaylı olarak anlattık.

Kuru Gıdaların Kabızlık Üzerindeki Etkileri

kabız olmadan diyet yapmak

Kabız olmadan diyet yapmak istiyorsanız kuru gıdalar tüketmek sizin için faydalı olacaktır. Sabah kahvaltısından önce aç karna kuru gıdalar ( kuru kayısı, incir vs. ) yemek ve bunların üzerine ılık su içmek bağırsaklarınızı çalıştıracaktır. Bu besinler sabah aç karna tüketmeniz daha etkili olacaktır. Ayrıca bu meyveleri komposto olarak da tüketebilirsiniz.

Özellikle kuru erik ve kuru erik kompostosu kabızlık için doğal bir ilaç olarak çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sizler için kuru gıdalar ve kabızlık üzerindeki etkilerini hazırladık:

Keten Tohumunun Kabızlık Üzerindeki Etkisi:

Keten tohumunu 1 kase yoğurt içerisine katarak günde 1 defa veya 2 defa tüketmeniz kabızlığa iyi gelecektir. Kabızlığınız azalmaya başladığı zaman 1 defaya düşürmeniz önerilir. Aksi takdirde kabızlığın tam tersi bir durumla da karşılaşabilir ve günde 3-4 defa büyük tuvalete gitmeniz gerekebilir.

Chia Tohumunun Kabızlık Üzerindeki Etkisi:

Chia tohumu da kabızlığa iyi gelen gıdalar içerisinde yer almaktadır. Küçük boyutlu olmasına rağmen lifli bir besindir. 100 gramında 35 gram lif bulunmaktadır.

Ayrıca koyu renkli olan bu Chia tohumlarında omega-3 yağ asidi, lifler, antioksidanlar ve mineraller de bolca bulunmaktadır. İçeriğindeki zengin lifler ve antioksidanlar ile bağırsak sağlığınızı iyileştirir. Kolesterol ve kalp hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir.

Kabak Tüketiminin Kabızlık Üzerindeki Etkisi:

Kabak lif ve su içeriği olarak oldukça zengin bir sebzedir. İçeriğindeki yüksek lif bağırsak sisteminizin temizlenmesine ve toksinlerden arındırılmasına yardımcı olacaktır. Ana öğünlerinize yoğurt ile birlikte katarak bağırsak sisteminizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu besinler harici kivi, kabak çekirdeği, kefir ve badem de kabızlık açısından oldukça önemli besinlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu