Diyet İle ilgili Konular Neler

Emzirirken Diyet Yapılabilir Mi?

Emzirirken diyet yapılır mı, hamilelik bir kadının yaşamı boyunca yaşayacağı en zor ve sancılı dönemlerden biridir. Birçok kadın bu dönemde aldığı kilolar konusunda çaresiz. Bu çaresizliğin asıl nedeni ise hamilelik sürecinde alınan kiloların hemen verilmek istenmesi ve emzirme süreci başladığından bu sürece zarar vermemektir. Yeni doğmuş olan bebeğinizin gelişimi için anne sütü muhteşem bir içeriğe sahiptir. Bundan dolayı anne sütünün kalitesi ve miktarı önem arz etmektedir. İlk 6 ay boyunca annelerin çoğu günlük 800 ml süt üretir. Bu süt miktarı kilodan, boydan veya annenin yağ oranından etkilenmez. Anne sütü içerisinde bulunduğu proteinler sayesinde bebeği dış etkenlere karşı korur.

Emzirirken Kilo Verilir Mi?

Emzirirken kilo vermek aslında o kadar da ütopik bir düşünce değil. Fakat burada atmamanız gereken bir şey var gerçekten iyi planlanmış bir diyet programı uygulamalısınız. Hatta anne emzirmeye başladıysa ve dengeli kalori alırsa zayıflama süreci kendiliğinden başlayacaktır. Yapılan araştırmaların sonucunda anneler emzirmeye başladıktan sonra kilo verme hızlarının arttığı anlaşılmıştır. Emzirmenin bir diğer faydasını da annede yağ oranında yaşanacak ciddi düşüşlerle de görebiliriz. Aslında burada anlattığım durum bedeninizin size bahşettiği bir armağan gibi düşünebilirsiniz. Burada size düşen tek şey doğru beslenmek.

Emzirirken Nasıl Diyet Yapılmalı?

Emzirirken diyet yapma sizin açınızdan çok güzel sonuçlanabilir. Emzirme döneminde diyet yapmadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Anne sütü içerisindeki bazı vitamin ve mineraller annenin beslenmesine göre değişkenlik gösterir. Bundan dolayı vitamin ve mineral içeren besinleri tüketmeniz süt içerisindeki bileşenleri korumak için önemlidir.

Bu vitaminler B12, D ve C vitaminleridir, mineraller ise kalsiyum ve demirdir. Doğumdan sonra kilo vermek için kalori azaltma diyetlerini uygulamak doğru bir şey değildir. Çünkü bedende değişen hormonal yapı, en azından iki hafta boyunca dinlendirilmelidir. Annenin kalori ihtiyacı, süt vermenin sonucunda oluşturduğu kalori açığına göre hesaplanmalıdır. Ayrıca hızlı kilo vermeniz sağlığınıza ve emzirme sürecine zarar verecektir. Sürekli sıvı tüketmeli ve kilo verme sürecinde sütünüzün azaldığını görürseniz uzman bir hekimden görüş almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu