Güzellik İle İlgili Konular

Evde Saç Bakımı Önerileri?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır, saçlar kadınların güzel görünmek için en önemli silahlarından biridir. Bundan dolayı güçlü ve parlak saçlara sahip olmak her kadının talebidir. Pahalı saç bakım mallarının yanı sıra evde yapılan maskeler ve bakım tüyoları ile de güçlü ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Evde saç bakımı nasıl yapılır?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakım Tüyoları

 1. Öncelikle duş alırken ne kadar sıcak suyla yıkansak da saçlarımızı çok sıcak suyla yıkamak saç diplerine ve uçlarına zarar vermektedir. Bundan dolayı saçlarımızı yıkarken ılık suyla saç diplerine masaj yaparak yıkamak daha yararlı ve saçlarımızı koruyan bir tüyodur.
 2. Saç bakımımız için en önemli etkenlerden biri de şampuan seçimimizdir. Saç tipimize uygun olarak şampuan seçmek önemlidir. Bunun da yanı sıra şampuanın içinde yer alan etken maddelerin saçımıza ne kadar sağlıklı ya da zararlı olduğu da önemlidir. Şampuan alırken bu etkenlere dikkat etmeliyiz.
 3. Hava koşullarına dikkat etmek yine saç bakımı için bir tüyo oluşturmaktadır. Yağmurlu ya da güneşli havalarda kuruyan saçlarımızı nemlendirmemiz gereklidir.
 4. Fön ve saç şekillendiriciler artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Bundan dolayı bunları çok fazla kullanmaktayız. Fakat yüksek ısıda olan bu aletler saçlarımıza zarar vermektedir. Bundan dolayı bu aletleri daha az kullanmak ya da öncesinde ısıdan koruyucu ürünler kullanmak yararlı olabilir.
 5. Gün içinde modern yaşam alanı kirli hava, sigara dumanı gibi büyükşehir sorunları saçlarımızı da etkilemektedir. Saçlarımız nemini kaybetmekte ve sönmektedir. Bundan dolayı da saçlarımızı nemlendirecek yağlar, kremler kullanmak saçlarımızın daha güçlü gözükmesi için önemli tüyolardan biridir.
 6. Beslenmemiz de saçlarımızı etkileyen etkenlerden biridir. Sebze ve omega 3 odaklı beslenme saçlarımızın parlaklığını kazanmasına yardımcı olacaktır.

Evde Yapılacak Saç Bakımı Maskeleri

evde saç bakımı
evde doğal saç bakımı

Evde saç bakımı yapmamızın diğer bir önemli yolu da evde yapabileceğimiz saç maskeleridir. Saç maskesi için illa ki pahalı ürünlere yönelmenize gerek yoktur. Evde yapılacak ürünlerle de saçlarınızı güçlü ve parlak bir hale getirebilirsiniz.

 1. Zeytinyağı saç maskesi
 2. Ballı saç maskesi
 3. Limonlu saç maskesi
 4. Sütlü saç maskesi
 5. Muzlu saç maskesi
 6. Portakal suyu ve ballı saç maskesi
 7. Çemen tohumlu saç maskesi gibi evde yapılabilecek pek çok saç maskesi mevcuttur.

Zeytinyağı ve Bal Maskesi

Bu tarif en kolay saç maskelerinden biridir. Evde bulunan klasik malzemelerden yapıldığından dolayı sık sık yapılan ve kullanılan maskelerden biridir. 3 kaşık zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal ile yapılmaktadır. Bu iki malzemeyi bir kap içinde karıştırdıktan sonra saçınıza sürüp 20 dk. beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera İçeren Saç Maskesi

Aleo Vera bitkisinin sadece saça değil her yerde yararları herkes tarafından bilinmektedir. Besleyici özelliği sayesinde saç maskelerinde de sık sık kullanılmaktadır. Aloe vera ve Hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırarak saçınıza sürebilirsiniz. Bone içinde beklettikten sonra bir saat ardında yıkayabilirsiniz.

Yumurta Saç Maskesi

Yumurtalı saç maskesi yine evde saç maskesi olarak sık sık tercih edilmektedir. Malzemeleri az ve basittir. Yumurtayı köpürene kadar çırptıktan sonra saçınıza sürerek 20 dk. bekletmeniz gereklidir. Bu maskede önemli olan nokta asla sıcak suyla yıkamamaktadır. Ilık ya da soğuk suyla yıkanmanız önerilir.

Bu ve bunun gibi evde kolayca yapılacak pek çok saç maskesi bulunmaktadır. Bunları saçınıza uygulayarak hem daha güçlü hem de parlak saçlar elde edebilirsiniz. Bu maskeleri uygulamanızın yanı sıra da aynı zamanda yukarı da verdiğimiz tüyolara uymanız saçınızın sağlığı açısından önemlidir.

İlginizi Çekebilir : Yaz İçin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu