Anne Sağlığı Konuları Neler

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik anlaşılabileceği ve kesinleşebileceği en erken dönem, cinsel ilişkinin ardından geçen 14. gündür. Bu dönemde kan testiyle yapılan Beta HCG testi ile birey kesin olarak gebe olup olmadığını öğrenebilir. Kadınların üreme hücresi  olan yumurtanın, kadınların üreme sisteminde bulunan fallop tüplerinde erkek üreme hücresi sperm ile birlikte döllenmesiyle başlayan hamilelik sürecinde pek çok belirti görülebilir. Ancak bu belirtilerin her birey tarafından aynı biçimde ya da aynı yoğunlukta görülemeyeceği unutulmamalıdır.

gebelik
gebelik

Hamilelik Belirtleri Nedir?

  • Hafif Kanama ve Akıntı: Gebeliğin erken dönemlerinde lekelenme biçiminde kanama görülebilir. Adet kanamasının dışında olan bu durum, embriyonun rahme tutunması sonucu meydana gelir. Fakat hamilelik döneminde oluşan kanamalar çok tehlikeli olabilir ve mutlaka uzman bir doktor kontrolü gerekir. Erken dönemde gebelik belirtileri akıntı ve sızıntı şeklinde de görülebilir. Süt Gibi beyaz renkli olan bu kanamalar da genellikle implantasyon sonucuda gelişir.
  • Kasık Ağrısı: Erken dönem hamilelik belirtileri arasında kasık ağrısı da vardır ve  görülmesi normaldir. Gebeliğin 4. ve 5. haftalarında rastlanan kasık ağrısı, embriyonun rahim içine yerleşmesinden dolayı kaynaklanır. Kişinin hareketlerini engllemeyen ve hafif şiddette hissedilen kasık ağrıları normal kabul edilse de şiddetli ağrı ve ağrıya eşlik eden kanama olması durumunda mutlaka uzman bir doktora  başvurulmalıdır.
  • Adet Gecikmesi: İlk hamilelik belirtilerinden biri olan ve en sık rastlanan adet gecikmesi, her zaman gebelik yaşandığını işaret etmez. Kadın bireyin yaşam tarzındaki değişiklikler, beslenme, çevresel etkenler , stres, kaygı ve pek çok sağlık problemi, adet kanamasının gecikmesine neden olabilir.
  • Memelerde Hassasiyet: Gebelik oluşumuna bağlı olarak görülen hormonal değişiklikler, memelerde hassasiyet ve ağrı gibi belirtilere neden olabilir. Meme renginin koyulaşması ya da uçlarının büyümesi olarak da görülebilen bu değişiklikler, hamileliğin ilk zamanlarında olabileceği gibi ilerleyen zamanlarda da ortaya çıkabilir. hormanlar ve memelere olan kan akışındaki artış  memelerin büyümesine neden olur. Meme üzerinde mavi ve mor renkte görülen damarlar ve meme uçlarında oluşan karıncalanma hissiyatı da bu  kan akışındaki yükselişe bağlı olarak meydana gelir.
  • Yorgun Hissetme: Gebelik döneminde artan progesteron hormonu, bireyin kendini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olabilir . Gebeliğin birinci trimesteri olarak isimlendirilen bu ilk 12 haftalık  dönemin ardından, bu belirtiler sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu