Güzellik İle İlgili Konular

Tırnaklarda Morarma ve Kararma Neden Olur?

Tırnaklarda Morarma ve Kararma, Özellikle yaş alınmasıyla birlikte tırnaklar kalınlaşır ya da eski sağlıklı halini büyük ölçüde kaybedebilir. Yaşlılıkta meydana gelen bu tırnak değişimleri genelde normal ve doğal bir süreç olarak nitelendirilir. Tırnaklardaki morarma ve kararma gibi nedenlerin altında yatan bir hastalık olma ihtimali vardır. Özellikle, tırnaklarda meydana gelen renk değişimi bir hastalığın teşhisinin konulması için yeterli değildir ancak birçok hastalığın habercisi de olabilir.  El ve ayak tırnaklarındaki morarma ve kararmanın birkaç muhtemel sebebi vardır.

tırnaklarda morarma ve kararma
tırnaklarda morarma ve kararma

Tırnak altında kanama sonucu oluşan morarma tırnak altındaki kan damarlarının bir biçimde yaralanması ya da hasar görmesi sonucu meydana gelir. Örneğin, parmağınız kapıya sıkıştığında, tırnağınızın üzerine çekiçle vurduğunuzda, devamlı dar ayakkabı giydiğinizde ya da ağır bir nesnenin tırnağınızı ezmesi sonucu oluşur.  Bazı durumlarda tırnak kendi kendine düşebilir ya da çekilerek çıkartılması gerekebilir. Tırnak altında meydana gelen bir rahatsızlık ile tırnak altında kan birikimi oluşabilir. Bu durum rahatsızlık verici olursa, tırnakta bir delik açılabilir ve orada biriken kan alınması sağlanmaktadır.

Tırnaklarda Morarma ve Kararma Sebepleri

Tırnaklardaki morarmanın en yaygın sebebi kandaki oksijen miktarının az olmasıdır. Kandaki oksijen seviyesi azaldıkça ise morarma meydana gelmektedir. Nitekim kan, oksijen miktarına göre renk değiştirir. Kandaki oksijen seviyesi yüksekse kanın rengi parlak kırmızıdır. Eğer oksijen yeterli düzeyde değil ise kanın rengi koyu kırmızı ya da morumsu olabilir. Tıp dilinde bu olaya siyanoz denir.

Tırnak hastalıklarından biri olan tırnak mantarları çokça görülen rahatsızlıklardan biri olmaktadır. Tırnak mantarları genelde sararmaya, tırnakta kalınlaşmaya ve pul pul dökülmeye neden olsa da bazı hastalarda nadir olarak morarmaya yol açtığı görülmektedir.  Kansızlık ve vitamin eksikliği de tırnak morarmalarının nedenlerinden biri olarak bilinen anemi hastalığı olarak görülmektedir.  Reyno Hastalığı, soğuk havaya bağlı olarak ortaya çıkan ve parmaklarda morarmaya neden olan bir damar hastalığı çeşidi olarak görülmektedir. Eğer tırnaklardaki morarma bu hastalık sonucunda meydana geliyorsa, tedavisinin yapılması gerekmektedir. El ve ayak tırnaklarındaki renk değişimine bakacak olursak çoğunlukla acil bir durum oluşturmaz. Ancak bu rahatsızlıkların temelinde yatan başka hastalıkların nedeni olduğu bilinmektedir. Tırnaklardaki morarma ya da kararma gibi renk değişimi genel olarak ile kandaki oksijen seviyesinde yaşanan düşüklük nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte birçok rahatsızlıkla birlikte özellikle, reyno hastalığı, tırnak mantarı, uzun süre soğuğa maruz kalma ya da akciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklar nedeniyle tırnaklarda morarma ve kararma meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu