Yaşam İle İlgili Konular

Vajinanın Geniş Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerin ve kadınların merak ettikleri ama hiçbir kimseyle konuşmak istemedikleri konulardan birisi de ‘’Vajinalarının normal boyutları nedir?’’ sorusudur. Bununla beraber ‘’Vajinanın genişliği de ne kadar olmalıdır? veya Acaba benim vajinam oldukça geniş veya oldukça dar mı?’’ gibi sorulardır.

Her insanın eli, parmakları, yüzü,  farklı boyutlarda olduğu gibi her kadının vajina uzunluğu, genişliği ve şekli de farklılık gösterir. Ayrıca bazı faktörler vajinanın genişliğini değiştirebilir.

İdeal Vajina Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Vajina uzunluklukları ölçüm yerine göre değişiklik gösterir. Vajina girişinden itibaren rahim ağzının ucuna ( serviks ) dek olan ortalama ölçüm 9.6 cm dir. Fakat ölçüm vajina girişinden itibaren rahim ağzının başlangıcına ( forniks ) kadar yapılırsa da ortalama 12 cm dir. Fakat forniksler ilişki esnada işlev gören bir bölüm değildir.

Penisin rahim ağzına dokunması kadınların zevk alması adına gayet yeterlidir. Bu da şu anlama geliyor ki cinsel ilişki esnasında penis boyunun 9.6 cm olması kadınların tatmin olması için yeterlidir. Bazı kadınlarda vajina uzunluğu ortalama olarak 7.5 ile 17 cm arasında olabilir. Fakat bu farkı cinsel ilişki esnasında erkekler anlayamaz. Vajina boyunun kısa ya da uzun olması erkeklerin aldığı cinsel hazzı etkilemez. Yalnızca penis rahim ağzına dokunmuyorsa ( penis kısa ya da vajina çok uzun ise ) kadınların aldığı zevk biraz azalabilir.

Normal Vajina Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Vajina genişliği değişkenlik göstermektedir. Çünkü vajinalar esnek bir dokudur. İçeri giren cismin ( parmak, penis, tampon ) boyutlarına göre vajina genişleyebilir. Ayrıca cinsel ilişki esnasında zevk hormonlarının vermiş olduğu etki ile vajinanın kan akımı artar. Bu duruma bağlı olarak ise vajina ıslanır, genişler ve uzar.

Vajina darlığını ya da genişliğini belirleyen en temel faktörlerden birisi pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kasları kişide ne denli güçlüyse vajina oldukça dar olacaktır. Kaslar ne kadar zayıfsa da o kadar geniş olacaktır.

Eğer vajinanızın genişlediğini düşünüyorsanız, bu durum adına yapılabilecek en doğru şey Kegel egzersizidir. Kegel egzersizi pelvik taban kaslarını güçlendiren ve vajinanın daraltılmasına yardımcı olan doğal yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu