Sağlık İle İlgili Konular

Avuç İçi Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Avuç içi kaşıntısı ve avuç içi yanması nasıl geçer? Evde uygulayabileceğimiz doğal tedavi yöntemleri var mı? Avcumuz kaşınınca para mı gelir? Gibi sorulara yanıt bulacağınız soruların detayı haberimizde!

avuç içi kaşıntısı
avuç içi kaşıntısı

Avcumuz ve elimiz gün içerisinde dokunarak en çok kirlettiğimiz organlarımızdan birisidir. Bunun sebebi dokunma, tutma gibi işlevleri yerine getirmesidir. Haliyle en çok mikrop ve bakteri elimizde bulunmaktadır, bu yüzden sık sık gün içerisinde yıkayıp dezenfekte etmemiz gerekmektedir.

Avcumuz Neden Kaşınır?

Kısa süreli veya gün içerisindeki kaşınma sebebi şunlar olabilir: alerjik veya o gün içerisindeki tuttuğunuz bir maddeden geçen bakteriler. Tavsiyemiz avcunuzu çok gerekmedikçe kaşımamanız. Dolayısıyla o bölgeyi tahrip ve tahriş edebilirsiniz. Bunun yanında 1-3 günden fazla süren kaşıntılarda egzama hastalığı aranmaktadır. Bu da cildin ve elinizin kuru olmasından kaynaklanabilir. Bu yüzden nemlendirici ve cilt bariyeri güçlendirici kremlerle egzamanızı rahatlatabilir ve geçirebilirsiniz. Tabi ki tamamen iyileşme garantisi vermeyebiliri. İlerideki günlerde dikkat etmez iseniz tekrardan gün yüzüne çıkabilir.

Yine diğer etkenlerden biri de strestir. Her hastalığın başıdır diyebiliriz. Stresi tetikleyen unsuru bulup ortadan kaldırmanız ve daha sakin kalmanız gerekmektedir. Bazen tek elde bazen ise çift elde de kaşıntı gösterebilir. Bu kaşıntılar ciddi boyuta ulaşmadan dikkate almanız gerekmektedir. Egzama olabileceği gibi başka iç hastalıkların habercisi de olabilir. Örneğin: Kullandığınız ilaçların yan etkileri, Şeker hastalığı gibi birçok etken kaşıntıya ve tahrişe sebebiyet verebilir. Bu yüzden vücudunuzu en iyi yine kendiniz tanırsınız.

Bir başka sebeplerden birisi de vitamin ve demir eksikliğinden kaynaklıdır. Bunların takvsiyesi sağlanarak mevcut hastalığınız iyileşebilir. Tabi bu sadece kaşıntı için değil eğer öyle bir eksikliğiniz var ise kendi sağlığınız için bunun takvsiyesini sağlamanız gerekmektedir.

Avuç içi kaşıntısı için hangi doktora gidilir?

Bunun için bir cildiye doktoruna gözükmelisiniz. Egzaman, cilt kuruluğu, avuç içi terlemesi gibi sorunların bölümü cildiyedir.

Tedavi için Doğal Yöntemler Var mı?

Siyah çay hem terlemeye hem de cilt bariyerini iyileştirmeye iyi gelmektedir. Siyah çay poşetini kaynatarak elinizde kapalı veya açık bir şekilde bekletebilmeniz mümkündür. Bu da elinizdeeki terlemeye sebep olan faktörü en aza indirecektir.

Yine gün içerisinde yeterli su ve maden suyu tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ellerinizi gün içerisinde yıkamanız gerekir. Mikrop ve bakterilere karşı savaşta en büyük destekçiniz kullandığınız antibakteriyler sabunlardır. Bunlara çok özen ve dikkat gösteriniz.

Son olarak adaçayı tedavisi diyebiliriz. Bu da siyah çay gibi elinizdeki terlemeyi gidermekte faydalıdır. Bunlar fayda etmezse mutlaka bir cildiye doktoronuza gözükmeninizi tavsiye ederiz.

Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu