Diyet İle ilgili Konular Neler

Fit Kalmak İçin Diyet Sırları

Fit Kalmak İçin Diyet Sırları, günümüzdeki beslenme alışkanlıkları ve karantinadan sebebiyle hareketlerimizin kısıtlanmasından dolayı ortaya çıkan fazla kilo artışı, hem fiziki açıdan kötü görünmemize hem de vücut sağlığımızı riske atmasına yol açıyor. Bununla mücadele etmemiz gerekiyor. Neden mi? Çünkü obeziteye yol açıyor. Obezite, sadece ülkemizin değil tüm dünya ülkelerinin baş ettiği bir sağlık problemi. Obezite için önerilenler, sağlıklı beslenme ve spor hareketleri yapmamızdır. Bu yazımızda sizlere diyet nedir, diyet ne değildir, diyet yaparken ne gibi konulara dikkat edilmelidir gibi başlıklara yanıt vereceğiz.

Diyet Nedir?

Diyet yapmak isteyen ve yapacak olan kişiler öncelikle diyet kelimesini iyice kavramalıdırlar. Bunun farkına vararak hareket etmelidirler. Diyetin yanlış yapılması beklenmedik durumlara yol açabilir. Diyet denilince çoğu kişinin aklına zayıflamak gelir. Bu yanlış anlaşılmadır. Diyet, günlük beslendiğimiz beslenme programına verilen addır.

fit kalma sırları
fitma kalmak

Diyet Yapılırken Neler Yapılmamalı?

Diyet denildiğinde pek çok insanımızın beyninde aç kalarak zayıflamak gibi bir kavram oluşur. Diyet sadece zayıflamak için yemek yememek anlamına gelmez. Diyet, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için izlenen programa denir. Diyet yapmak isteyen kişinin, besin değerlerine, kan değerlerine ve boy kilo endeksine bakılarak, diyetisyenler tarafından hazırlanan programlar eşliğinde yapılan şeyin adı diyettir. Diyetin ne olduğu konusunda mutabıksak eğer gelin size diyet yaparken dikkat edilmesi gereken şeylerden bahsedeyim.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Öncelikle her diyet programının diyet yapmak isteyen kişiye özel olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Diyet yapmak isteyen kişilerin, kilo vermek ya da almak için her önüne gelen diyet programını uygulamamaları gerekiyor. Diyet alanında uzman kişilere başvurularak profesyonel olarak yardım alınması gerekiyor. Diyet programınızı hazırlattıktan sonra bu programa uyarak devam etmeniz gerekiyor. Diyet programınızın yanı sıra dikkat etmeniz gerek bazı şeyler de var. Psikolojinizi bu duruma hazırlamak gibi. Mesela çoğunlukla hızlı ve ne yediğimizin farkına varmadan yemek yiyoruz. Bunun önüne geçmeliyiz öncelikle. Veya olumsuz bir duyguyu (öfke, sinir, can sıkıntısı vb.) gidermek için bile yemek yemeyi tercih edenlerimiz var. Bunları önlemeliyiz. Bunları önlerken de zayıf insanlar gibi düşünmeliyiz. Bunları kendi içimizde halledebilir ve böyle kötü alışkanlıklarımızdan ve fazla kilolarımızdan arınabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu