Yaşam İle İlgili Konular

Kadın Savcı Nasıl Olunur?

Kadın Savcı, birçok kişinin en çok istediği mesleklerden biri de savcılık olarak bilinir. Oldukça önemli bir meslek olmasıyla beraber bir o kadar da zorlukları da mevcuttur. Her zaman zor aşamalardan geçilmesi gereken savcılık mesleği kolay olmamakla beraber, meşakkatli bir eğitim süreci bulunmaktadır. Kadın savcı nasıl olunur ? Birçok bölüm arasında öncelikle savcılık mesleğinin kazanılması için bitirilmesi gereken hukuk fakültesidir. Nadir olmakla beraber Kamu Yönetimi bölümünün bitirilerek de idari alanda hakim savcı olunabileceği de bilinmelidir. Birçok aşamadan geçilmesi gereken savcılık mesleği cinsiyet belirtilmemekle beraber, kadın- erkek alımı her zaman eşitlik ilkesine tabi olarak görülmektedir. Bazı üniversitelerde 4 bazılarında ise hazırlık ile birlikte 5 yıllık olan hukuk fakültesi mezunlarının öncelikle Adalet Bakanlığı sınavlarına kayıt olması gerekmektedir. Bu şekilde çalışma alanında gerçekleşecek boşluk üzerine alımlar sınavdan sonra sağlanmaktadır.

Kadın Savcı Olmak İçin Merak Edilen Detaylar

Her işe alım süreci gibi savcılıkta da birçok alım gerçekleşirken belirli aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de alımı sağlanan savcı adayların öncelikle hakimlik- savcılık sınavından geçmiş olmaları gerekmektedir. Kadın savcı nasıl olunur ? Kadın savcı olunması için herhangi bir özelliğe gerek olmamakla birlikte sadece hukuk fakültesi mezunu olup istenilen özelliklerin taşınması gereklidir. Her zaman kadın veya erkek olarak fark görülmeksizin eşit olarak bakılan meslekte, birçok kadın hakim-savcı adayı da bulunmaktadır. Seçim süreci ise en son sınavdan geçildikten sonra yapılan mülakat aşamasında belirlenmektedir. Seçim kısmında mülakat aşamasında belirlenen kurul tarafından belirli mülakat soruları sorularak belirlenme sürecini kapsar.

Kadın Savcı Olmadan Önce Alınması Gereken Eğitim

Lisans bölümünden mezun olduktan sonra kadın erkek ayrımı yapılmadan Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen hakimlik ve savcılık sınavı kontenjanı açılmaktadır. Böylelikle sınavı başvuru yapılması öncelik olarak görülür. Kadın savcı nasıl olunur? Hakimlik ve savcılık sınavına yapılan başvurudan sonra belirli bir hazırlık süreci mevcuttur. Sınava hazırlanan adaylar ise belirlenen  hazırlık sürecinden geçmesi ile birlikte sınava girerek belirli bir puan almaları gerekir. Adalet Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu puan olarak da en az 70 puanın geçilmesi gerekmektedir. Böylelikle mülakata katılmaya hak kazanabilecek adayların belirlenmiş sınır puanı geçmeleri ile birlikte savcılık mesleğinin Bir adım daha yaklaşmaktadırlar.  Daha sonra ise mülakatta sorulan sorular üzerine kazanan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan isimler dahilinde belirlenmektedir. Böylelikle işe başlangıç aşaması öncelikle belirlenen süre içerisinde staj şeklinde olmaktadır. 2021 itibari ile değişen yönetmelikle beraber hukuk fakültelerine 2021 de giren öğrenciler mezun oldukları süreçte başvurdukları sınavda hakimlik savcılık yardımcılığı sürecine tabii olmaları gerekmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu