Güzellik İle İlgili Konular

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır, güzel olmak, güzel görünmek her kadının en çok isteği şeylerin başında gelmektedir. Bir kadın illa kendisini karşı cinse güzel göstermek amacı gütmeden sadece kendi mutluluğu ve iç huzuru için bunu isteyebilir.  Kadınlar için güzellik kavramı; iyi ve ışıltılı bir görünüme sahip olmaktadır. Peki, nedir bu iyi ve ışıltılı görünüm?

En başta güzel bir fiziğe sahip olmak gelmektedir. Daha sonra güzel bir cilt bakımı, canlı görünen saçlar ve pürüzsüz el, ayak ve tırnaklar.  Bizde bugün sizlere sağlıklı tırnaklardan ve tırnak bakından bahsetmeye çalışacağız. Şimdiden keyifli okumalar. Tırnak bakımı nasıl yapılır ?

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabakadır. Sağlıklı bir insan vücudunda yer alan 20 parmağın her birinin ucunda yer alması gerekir. Tırnak sağlığı ise çok önemlidir çünkü tırnaklarımız bize birçok şeyi anlatabilir.

Örneğin; tırnakların çabuk kırılması kalsiyum eksikliğinin belirtisidir ve bunun için bolca  meyve-sebze tüketmeniz gerekmektedir. Mat tırnaklara sahipseniz bu da sizde vitamin eksikliğinin olduğunun habercisidir. Doktorunuza danışarak takviye edici ilaçlar ve gıdalar tüketebilirsiniz.

Şimdi gelelim güzel görünme yollarından biri olan tırnak bakımına. Güzel görünen ellerin olmazsa olmazı öncelikle bakımlı tırnaklardır. Peki, evde tırnak bakımı nasıl yapılır diye merak ediyorsan sorunun cevabı bizde!

 

Tırnak Kırılmaları Nasıl Önlenir?

Öncelikle eğer tırnakların çok kırılıyorsa yazımızın başında da söylediğimiz gibi bol meyve-sebze tüketimi yapman ve bol su içmen gerekli. Bunun dışında tırnak makasını doğru kullanmıyorsan bu da tırnaklarının kırılmasına neden olan bir diğer faktördür. Tırnaklarının kuruyken kesmen minik çatlaklara neden olmaktadır. Bu nedenle tırnaklarını duştan çıktıktan sonra kesmeye özen göstermelisin. Bu sayede tırnaklarının kırılması büyük bir ölçüde engellenecektir.

 

Tırnak Eti veya Tırnak Kütikülleri

Tırnak bakımı konusunda en çok yapılan yanlışlardan birisi de tabii ki tırnak eti kesimidir. Tırnak etinin bir diğer adı olan kütiküller, tırnak başlangıcında su geçirmez bir koruyucu görevini görüyor ve zararlı mikroorganizmalardan tırnağı koruyor. Bu bahsi geçen mikroorganizmalar ise ne yazık ki tırnak mantarı.. Bu nedenden dolayı tırnak etlerini kesmek yerine sıcak suda bekletip yumuşattıktan sonra tırnak itici ile nazik bir şekilde itmek daha iyi ve sağlıklı olacaktır.

tırnak bakımı
tırnak bakımı nasıl yapılır
Olmazsa Olmaz Törpü

Tırnaklarımıza şekil vermek için kullandığımız en büyük yardımcımız tabii ki törpüdür. Bazısı daha oval tırnaklar severken bazısı ise daha küt ve düz tırnakları tercih ediyor. Tırnaklarımızın şekillenmesi için her an elimizin altında bulunan törpüyü de doğru kullanmamız gerekiyor, yoksa yanlış kullanım maalesef tırnakların kırılmasına neden oluyor. Peki, doğru törpü kullanımı nedir?

Öncelikle törpü seçimi son derece önemlidir. Sert ve metal törpüler, tırnaklarının daha kolay kırılmasına neden olabilir. Bu sebeple tırnakların yumuşaksa, kâğıt veya cam törpüleri tercih etmelisin. Törpü seçimini yatıktan sonra ilk olarak tırnaklarınızı törpüye hazırlamak için ılık bir suya tırnaklarınızı bastırıp 5 dakika kadar beklemelisiniz. Böylece tırnaklarınız yumuşayacaktır. Daha sonra tırnakları törpülemeye kenarlardan değil ortadan başlamalısınız. Parmaklarınıza uygun istediğiniz tırnak şeklini ortadan ve seri olacak şekilde yumuşak darbelerle vermeye başlayabilirsiniz. Şekil verme işlemi bittikten sonra tırnaklarınıza bakım yağı sürmeyi de asla ihmal etmeyin.

 

Oje Temizliği

 

Sağlıklı tırnaklara sahip olmanızın bir diğer adımı da eğer oje kullanıyorsanız ojelerinizi temizlemeyi ihmal etmemeniz olacaktır. Ojelerini düzenli olarak hafta bir temizleyip tazelemen seni daha sağlıklı tırnaklara kavuşturacaktır. Ayrıca ojeni uygulamadan önce bir kat baz geçmen bu durumu destekleyecektir.

 

Nemlendirme

 

El ve tırnakların güzel ve sağlıklı görünmesi için en önemli faktörlerden birisi de tabii ki nemlendirmedir. Tırnakların için bakım yağları kullanılabilir el ve tırnak nemlendirici özelliğe sahip olan kremleri kullanabilirsin. İçeriğinde zeytinyağı, badem yağı ve E vitamini bulunan kremler ilk tercih edeceğin kremler olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, doğru krem seçimi sağlıklı tırnakları getirir!

İlginizi çekebilecek diğer konu : Günlük Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu