Sağlık İle İlgili Konular

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir, böğürtlen bir yaz meyvesidir. Oldukça lezzetli, sulu ve faydalıdır. Hem ekşi hem de tatlı olan böğürtlen, üzüm demetine benzeyen bir meyvedir. Meyveli smothielerde ve salatalarda kullanılabilen böğürtlen yiyeceklerinize mükemmel bir lezzet katar. Böğürtlende hem çözünemeyen hem de çözünen lifler bulunmaktadır. Ayrıca böğürtlende bulunan kalori miktarı 100 gramda 43’tür. Böğürtlenin faydaları oldukça fazladır. Folik asit, niasin, bakır, riboflavin, magnezyum, potasyum ve manganez minerallerinin yanı sıra içeriğinde A, B, K ve E vitaminleri bulunur.

Böğürtlenin Faydaları

böğürtlenin faydaları nelerdir
böğürtlenin faydaları

Böğürtlende yer alan lif miktarı kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalıkları önler, sindirime yardımcı olur. Günde 1 fincan kadar tüketilen böğürtlen sayesinde erkeklerdeki lif ihtiyacının %21’i, kadınlardaki lif ihtiyacının ise %32’si karşılanır. A vitamini açısından oldukça zengin olan böğürtlen ishal ya da kabızlık rahatsızlıklarını dengelerken sindirimin sağlıklı olmasını sağlar.

Manganez minerali, K ve C vitaminleri iskelet sistemi için oldukça faydalıdır. K vitamini yeni kemik dokusunun oluşmasına destek verir. Proteinleri aktif hale getirir ve böylelikle kemiklerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. C vitamini ise kemiklerin ihtiyacı olan kolajen seviyesinin arttırır. Ayrıca manganez de kemik gelişimi için gerekli olan enzimleri harekete geçirmektedir.

Mor rengi ile böğürtlen antosiyanin içermektedir. Bu bileşen sayesinde kanserle mücadele etmede başarı yakalanabilir. Antioksidan değere sahip olmasından dolayı böğürtlen kanser hücrelerinin tedavisinde doku hasarını da onarır ve kanser hücrelerinin de büyümesini yavaşlatır. Akciğer kanseri ve kolon kanserinden bizleri koruyarak tümörlerin büyümesini de önler.

Böğürtlen Kalp Sağlığına İyi Gelir

Böğürtlendeki bileşenler kalp sağlığı için oldukça etkilidir. Lif ve manganez minerali değerlerine sahip olan böğürtlen, kan akışını sağlıklı bir hale getirerek atardamarların tıkanmasını da önler. Kan basıncı düzenler, kalp krizi ve inme risklerine karşı vücudumuzu korur.

Böğürtlen tüketimi göz sağlığınızın korunmasına katkıda bulunur. Gece körlüğünü, makula dejenerasyonunu ve katarakt riskini de düşürür. Güneş ışınlarının gözlerinize verdiği zararın önüne böğürtlen yiyerek geçebilirsiniz.

Böğürtlenin besin değeri yüksek olmasına rağmen kalori değeri düşüktür. Şeker ihtiyacınızı doğal yollardan karşılayan böğürtlen, lif değeri bakımından zengin olduğu için midede şişlik oluşturarak açlık hissinizi bastırır. Böylelikle kilo vermenize de katkıda bulunur.

Sahip olduğu mineral bileşenleri ve vitaminler sayesinde kış mevsiminde görülen grip ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirir. Mikrobik patojenleri önleyen böğürtlen mevsiminde düzenli olarak tüketilmelidir.

 

İlginizi çekebilir: Tarçınlı Suyun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu