Sağlık İle İlgili Konular

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir, ekinezya faydalarından botanik dünyasının yanı sıra tıp dünyası da yararlanmaktadır. Ekinezyanın faydaları arasında kanser riskine karşı vücudumuzu koruması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ağrıların hafifletilmesi, cilt ve saç bakımına olan katkıları ve ruh sağlığını iyileştirmesi gibi birçok özellik bulunmaktadır. Kirpi başı, eflatun koza çiçeği ve kirpi otu gibi birçok farklı isimle de bilinmektedir.

Ekinezyanın Faydaları Nelerdir?

ekinezyanın faydaları nelerdir
ekinezyanın faydaları

Kullanım sebeplerinden en yaygın olanı ise bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir. Ekinezya’da bulunan bileşenler ile bağışıklık sisteminizi daha da güçlendirebilirsiniz. Grip, soğuk algınlığı ve diğer benzer birçok hastalığa karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirmektedir. Ekinezya hem hastalığa yakalandığınızda hızlı bir şekilde iyileşmek için hem de hasta olmadan önce korunmak için tüketilebilir. Grip ve kronik öksürüğün oluşturduğu rahatsızlıkların azalmasını sağlar ve daha sağlıklı olmanıza katkıda bulunur.

Sahip olduğu anti inflamatuar etkisi ise ekinezya tüberküloz, astım, boğmaca ve bronşit gibi üst solunum hastalıklarına karşı vücudunuzu korur. Ekinezya, üst solunum yollarındaki semptomların azalmasını sağlayan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Vücudumuzun her bölgesinde bulunan enfeksiyonları azaltmak için ekinezya bitkisi önerilir. Diş eti iltihaplanmalarında, kulaklarda oluşan enfeksiyonlarda, makatta ve rahimdeki iltihaplanmalarda ve benzer pek çok enfeksiyon rahatsızlığında ekizenya bitkisi kullanılmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığı zaman enfeksiyonların tekrarlama riskini de önlemektedir.

Ekinezyanın ağrılara iyi geldiği çok eskilerden beri bilinen bir şeydir. Ekizenya macun haline getirilerek ağrı olan bölgeye direk olarak uygulanabilir. Ayrıca ekinezyanın bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hücrelerinin de vücudunuzda barınmasını engeller. Birçok kanser türüne karşı ekinezya bitkisi vücudunuzu korue ve kanser tedavisinde de yardımcı olur.

Ekinezya bitkisi cilt sorunlarından sedef ve egzama gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Güneş yanıklarından dolayı ciltte oluşan tahrişlere de iyi gelir. Enfeksiyon olan bölgelerdeki iltihaplanmalara karşı ve deformasyona uğramış bölgeye uygulanarak tedavisi sağlanır. Ekinezyanın antibakteriyel etkiye sahip olmasından dolayı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde pek çok bileşene sahiptir.

Antibakteriyel etkisi sayesinde ekinezya bitkisi ağız içinde oluşan mikrobiklerin de giderilmesini sağlar. Ağızda ve diş etlerinde bulunan mikropları yok eden ekinezya, ağız sağlığınızı koruyarak enfeksiyonları sizden uzak tutar.

Cilt hücrelerinin tekrar yapılanmasını ve dokuların iyileşmesine de ekinezya bitkisi yardımcı olur. Meydana gelen yaralara ekinezya macun haline getirilerek sürülür ve hızlı bir iyileşme sağlanabilir.

Ekizenya beyin sağlığı için de oldukça faydalıdır. Rahatlamanızı sağlar ve sizi stresten uzak tutar. Ekinezya bitkisinden yapılan çaylar içildiğinde daha rahat bir şekilde uykuya geçiş sağlanabilir.

Ekinezya bünyesinde saçları besleyen ve saç sağlığını koruyan içerikler barındırır. Saç dökülmesine karşı iyi gelen ekinezya vitamin ve mineral destekleri ile birlikte saç köklerini besler, daha sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlar.

Ekinezyanın Zararları

Ekinezya bitkisini sürekli kullanmak bazı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. 7 – 10 günden uzun olacak şekilde kullanılmaması önerilir.

Eğer hassas bir bünyeye sahipseniz aşırı kullanımlarda bulantı, kusma ve ateş gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Çocuklara, emziren annelere ve hamilelere doktora danışılmadan ekinezya bitkisi tüketmek önerilmez.

 

İlginizi çekebilir: Mate Çayı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu